A magyarok verik a francia borászok gyorsaságát
Érdekes meghívót kaptak az újságírók kézhez tegnap! Borkóstolóra hívták az ínyenc tollforgatókat a Budai Borfesztiválra. Idén a sajtó képviselői tesztelhetik elsőként Európa első újborát, a Csabagyöngyét.
Sokáig az olasz újbor mellett - amely minden évben csak november 6-án kerülhet forgalomba - a francia bozsolét tartották a világ legkorábban elkészülő borának. A magyar borászok most ennél is korábban készítették el a „magyar bozsolét” és egy speciális eljárásnak köszönhetően az idei (bor)évben elsőként Csabagyöngye nevű szőlőből elkészített bor kerül a borfogyasztók asztalára.
A franciák valahogy jobban csinálják a bormarketinget, a világon még mindig mindenki azt hiszi, hogy övék az év első bora, a Beaujolais. Beaujolais Franciaország egyik borvidéke, Párizstól 250 kilométerre. Az innen származó új (nouveau) bor lett világhíres Beaujolais Nouveau néven. Törvény írja elő, hogy az adott év mely napján éjféltől lehet árusítani. A legelső években, a tradíció születésekor ez november 15-e volt, azonban üzleti érdekeltségek miatt ezt november harmadik csütörtökére tették, hogy a hétvégére készülő borivók már bulihangulatban kaphassák kézbe az első üvegeket. Régebben a Nouveau-val teli teherautók éjfélkor indultak el Párizs felé, szinte versenyt űztek abból, hogy ki ér be először. Ez a gyorsaság a Beaujolais Nouveau jellemzője, hiszen vannak olyan újborok, amelyek csak tavasszal kerülnek piacra.
Ha a világ még nem is ismeri a "magyar bozsolét", egy valamit azért az átlag magyar borfogyasztó is köszönhet annak a pincészetnek, amely versenyre kelt a franciákkal. Magyarországon is egyre jobban terjed az újborok kultúrája.
Mi is az új bor?
Az újborokkal szemben gyakran felvetődik az a vád, hogy ez egy „gyors bor”, ami csak a természetes biológiai folyamatok megerőszakolásával jöhet létre. Nagyon fontos ezért annak tisztázása, hogy az egyetlen lényeges különbség az úgynevezett „nulla érlelés”, ami azt jelenti, hogy az erjesztést követően a bor egy héten belül palackozásra kerül, az alacsony hőfokon lassan végbemenő erjedés következtében az erjedéskor keletkező szénsav egy része a borban marad, és ez késlelteti az érését. A friss, új borok mindig közel álltak a borászok, a bortermelő emberek szívéhez. A borfogyasztók széles rétege azért nem ismerhette meg korábban ezeket a borokat, mert a hagyományos szűrésű technikákkal csak az erjedést követő két-három hónappal lehetett elkezdeni dolgozni.
Zöldebbek a magyarok az átlag európai borfogyasztónál?
Az idei borfesztiválon a Varga Pincészet nem csak arra kívánja felhívni a figyelmet, hogy Európában nekünk van először újborunk! De arra is rá szeretnének világítani, hogy a világon nincs még egy olyan környezetbarát borivó mint a magyar! Állítólag a borászat által kidolgozott üveg visszaváltási rendszer nincs máshol a világon! A néhány hónapja tesztelt technika elnyerte a borivók tetszését, a nagy áruházláncok pedig már nem mondhatják, köszönjük, az idecipelt borosüvegeket mi nem vesszük vissza!
Nos, a Csabagyöngye tesztelése mellett, erről is halhatnak az újságírók! Ugyanakkor a tollforgatók mellett, mindenki másnak is érdemes elmenni a pincészet standjához. A borfesztivál első néhány napjában ugyanis ingyen megkóstolhatja bárki Európa első újborát! Pontosabban azok a környezetvédő borfogyasztók kapnak kóstolót, akik a fesztiválra elhoznak néhány üres borospalackot is.
Drága a borfesztivál! Húszezerből már ehetünk is!
Sokan bizonyára örülnek ennek a "zöld játéknak", hiszen a belépő meglehetősen drága. Ha ketten megyünk a fesztiválra, majdnem 6000 Ft-ot kell fizetnünk. Ha enni is szeretnénk, +13.800.- Ft, -ért úgynevezett "terített asztaljegyet" vehetünk.